Na Naramkach

sie 10 - pon
Poznań, PL
22°C całkowite zachmurzenie

Wkrótce jasna Naramowicka!

Brakujące odcinki chodników oraz niedostateczne doświetlenie przejść dla pieszych to “atrakcje” jakie oferuje obecna Naramowicka pieszym i rowerzystom. Będzie bezpieczniej – informuje Miasto.  Sprawdziliśmy, jakie inwestycje zostaną przeprowadzone wkrótce w celu poprawy bezpieczeństwa i komfortu wszystkich użytkowników.

 

Aktywne oświetlenie LED na skrzyżowaniu Rubież/Jasna Rola/ Naramowicka – to rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo pieszych, zaproponowane w efekcie wskazanego  do realizacji przez mieszkańców projektu w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Polega ono na zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania w ruchu drogowym, które służy do oznakowania miejsc szczególnie niebezpiecznych. Jego zadaniem jest ostrzeganie kierowców o zbliżającym się przejściu dla pieszych, w sytuacji gdy pieszy faktycznie znajduje się w jego pobliżu. Za sprawą dobrania odpowiednich źródeł światła znak staje się widoczny dla kierowców nawet w trudnych warunkach, jednocześnie nie powodując olśnienia kierujących pojazdami. Zarząd Dróg Miejskich informuje, że ponadto doświetli “zebry”wzdłuż ulicy Naramowickiej.  Dotyczy to przejść na wysokości kościoła, przy Tivoli, przy PKO, na skrzyżowaniu Bolka/Naramowicka oraz przy przystanku “Burysława”. Naramowicka doczekała się już w tym roku poprawy oznakowania poziomego i pionowego. Cała inwestycja zostanie zrealizowana w 2019 roku.

 

Brakuje natomiast środków na budowę chodnika po wschodniej stronie ul. Naramowickiej.W odpowiedzi na zapytanie o termin i warunki realizacji prac, Zarząd Dróg Miejskich informuje, iż otrzymał dokumentację projektową dla budowy.  Koszt realizacji wynosi 1.044.748, 86 zł, ale środki na realizację zadania nie zostały przeznaczone. Budowa ruszy, jeśli zostanie wskazane źródło finansowania. Pozostaje nam ćwiczyć cierpliwość i wzajemną uprzejmość na wąskim odcinku chodnika po przeciwnej, zachodniej stronie.

Bezpieczniej będzie na pewno przy Naramowickiej na skrzyżowaniu z ul. Dzięgielową. Projekt budowy sygnalizacji świetlnej zyskał 784 głosy w tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego i ma realne szanse na realizację. Sygnalizacja będzie posiadała inteligentną regulację zależną od pory dnia. Wnioskodawca rekomendował również doposażenie jej w radarowy pomiar prędkości, wymuszający zapalenie się czerwonego światła w momencie przekroczenia prędkości dopuszczalnej dla tego odcinka. /KSS/ fot. Maciej G.