Na Naramkach

paź 21 - czw
Poznań, PL
13°C bezchmurnie

Zmiany na przystankach

Zarząd Transportu Miejskiego planuje doposażenie naramowickich przystanków autobusowych w specjalne pasy ostrzegawcze tzw. maty bąbelkowe. Tego typu nawierzchnie dotykowe są udogodnieniem dla osób niewidzących.

Maty będą naklejone na chodniki – poinformowała nas rzecznik prasowa ZTM Agnieszka Smogulecka. Zostaną zakupione jeszcze w 2018 roku i przekazane służbom odpowiedzialnym za utrzymanie infrastruktury przystankowej, aby umożliwić im ich montaż przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, gwarantujących trwałe działanie kleju.

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu zamierza doposażyć przystanki autobusowe przy ulicach: Rubież, Bronisza i Burysława.

W listopadzie br. Miasto przyjęło i wprowadziło do obowiązkowego stosowania „Standardy dostępności dla Miasta Poznania”.  Dokument ten jest zbiorem wytycznych dla projektantów i wykonawców prac budowlanych i remontowych w zakresie dopasowania rozwiązań obiektów i miejsc publicznych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dokument szczegółowo określa wygląd i doposażenie m.in. przystanków tramwajowych i autobusowych. Czytamy w  nim o dodatkowym oświetleniu gabloty z rozkładem jazdy, ławkach z podłokietnikami oraz odpowiedniej nawierzchni, która ma zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowania osobom niepełnosprawnym.

Na rozwiązania zgodne z polityką dostępności będziemy musieli zaczekać do zakończenia budowy trasy tramwajowej na Naramowice. Być może infrastruktura nowych przystanków będzie uwzględniała również udogodnienia dla osób starszych, takie jak widoczne na zdjęciu pit-stopy zainstalowane na Wildzie. Ten zagadkowy element przystanku może pełnić rolę laski do podparcia lub służyć do powieszenia siatki z zakupami.

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. To okazja, by zwrócić uwagę na potrzeby tej grupy społecznej. Jednym z najważniejszych czynników przeciwdziałających wykluczeniu osób niepełnosprawnych jest likwidowanie barier architektonicznych.

/Kat/