Na Naramkach

wrz 18 - sob
Poznań, PL
13°C zachmurzenie duże

Kiedy Naramowicka będzie bezpieczna dla pieszych?

Doświetlone i bezpieczniejsze przejścia dla pieszych na Naramowickiej oraz bąbelkowe maty ostrzegawcze na przystankach, ułatwiające poruszanie się osobom niewidzącym – o tym wszystkim pisaliśmy w ostatnich miesiącach, przekazując informacje bezpośrednio formułowane przez instytucje miejskie odpowiedzialne za realizację wspomnianych zadań. A te wskazane zostały do wykonania bezpośrednio przez mieszkańców. Poznaniacy oddali na nie swój głos w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2017. Czas powiedzieć – sprawdzam! Co dzieje się w zakresie poprawy infrastruktury drogowej na Naramkach? Kiedy doczekamy się widocznych zmian? Odpowiedzi na te zapytania odnaleźliśmy w korespondencji Miasta kierowanej do radnego Pawła Sowy, a powstałej jako reakcja na jego interpelację w tej sprawie.

Zarząd Dróg Miejskich w zakresie doświetlenia miejsc dla pieszych przy ulicy Naramowickiej – na wysokości numerów 166, 217, 249 oraz na skrzyżowaniu ulic Naramowickiej z Bolka rozpoczyna obecnie procedurę przetargową. ZDM określa maksymalny czas realizacji na III/IV kwartał roku. Oznacza to, że zwycięski projekt w budżecie obywatelskim na rok 2017, a przegłosowany de facto w roku 2016, na realizację czeka już…3 lata. I tyle czeka też na zmiany jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań na naszej dzielnicy, czyli ulic Naramowickiej z Jasną Rolą.

W bieżącym roku planowana jest przebudowa ul. Naramowickiej na odcinku między ul. Sielawy a ul. Rubież. To determinuje wyłączenie przejścia dla pieszych na wysokości adresu Naramowicka 156 z realizacji projektu doświetlenia. Jednocześnie ZDM deklaruje, że zadanie zostanie wykonane w późniejszym terminie. Chcemy wierzyć, że nie za kolejnych kilka lat.

Maty ostrzegawcze dla osób niewidzących zostaną naklejone na chodniki w II kwartale roku. Wcześniej ZTM deklarował realizację do końca ubiegłego roku. Nie wyszło. Ma to związek z warunkami pogodowymi, bowiem musi być przede wszystkim sucho, aby specjalnym klejem móc na trwałe zamocować ten rodzaj nawierzchni. Pojawi się ona na przystankach przy Burysława, Bronisza i Rubież. Natomiast przystanki Włodarska, Naramowicka i Naramowice zostaną kompleksowo przebudowane w ramach budowy trasy tramwajowej na Naramowice.

/ materiały Czytelnika MG, KSS/