Na Naramkach

wrz 18 - sob
Poznań, PL
13°C zachmurzenie umiarkowane

Kolejka po zdrowie

Każda okazja jest dobra, by życzyć sobie zdrowia, a na Naramowicach dodatkowo dobrego dostępu do lekarza na miarę rozwoju dzielnicy i zapotrzebowania mieszkańców. Sprawdziliśmy, czy usługi medyczne na Naramowicach są wystarczające dla mieszkańców i odpowiadają potrzebom.

Dane meldunkowe mówią, że na Naramowicach mieszka oficjalnie 17 174 osób (dane z 2018 roku). Zapytaliśmy ilu pacjentów korzysta obecnie z przychodni zlokalizowanych w granicach naszej dzielnicy. Mamy dwie publiczne placówki – przy ul. Boranta i na osiedlu Łokietka.

Rekomendowana liczba pacjentów na liście aktywnej lekarza POZ to nie więcej niż 2500 osób, ale to tylko rekomendacja. Jeśli lekarz czuje się na siłach żeby opiekować się większą liczbą pacjentów – nie ma formalnych przeszkód – mówi Magdalena Rozumek p.o. Rzecznika Prasowego Wielkopolskiego OW NFZ. A stan jest następujący: PORADNIE NARAMOWICKIE – POZ ul. Boranta: 6 775 osób, PRZYCHODNIA LEKARZA RODZINNEGO na osiedlu Łokietka: 8 253 osoby. Łącznie ponad 15 tysięcy osób korzysta z opieki lekarzy rodzinnych przyjmujących na Naramowicach.  Czy lekarz, który ma pod opieką tysiące pacjentów jest efektywny, ma czas, by dobrze zająć się pacjentem i nie popełnia błędów? Na Boranta pacjentów przyjmuje sześciu lekarzy, w tym dwóch ze specjalizacją pediatryczną. Przychodnia na Łokietka natomiast leczy pacjentów w zespole trzech lekarzy internistów i dwóch pediatrów.

W ostatnich dniach kolejki do lekarzy były na tyle duże, że rejestracja obejmowała kilka dni do przodu.W okresie zimowym zachorowania są częstsze. Wiadomo. Przy braku możliwości szybkiej konsultacji stanu zdrowia z lekarzem podstawowej opieki medycznej, przychodnie odsyłają pacjentów na pomoc doraźną, czyli opiekę medyczną nocną i świąteczną, która świadczona jest po godzinie 18.00. Najbliższa dla Naramowic placówka mieści się przy al. Solidarności. To POSUM. Tam również nie brakuje pacjentów, a zatem i kolejek. To pomoc w nagłych wypadkach, a konsultujący lekarze i tak ostatecznie odsyłają pacjentów do rodzimych przychodni na kontynuację leczenia.

Sprawdziliśmy na stronach NFZ jakie zasady obowiązują  podczas rejestracji pacjentów do poradni lekarza rodzinnego. Na wizytę do lekarza pacjent ma prawo zapisać się w dowolnie wybranym dniu w godzinach pracy placówki. Rejestracji do lekarza można dokonać osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem osoby trzeciej, lub jeśli istnieje taka możliwość – drogą elektroniczną. Nasze lokalne przychodnie nie stwarzają wielu możliwości kontaktu, a tym bardziej rejestracji elektronicznej, choć mailowo można przekazać w większości poradni dyspozycję wypisania recept na stale przyjmowane leki. Proces rejestracji pacjentów na Naramowicach często by był skuteczny i pozwolił na wizytę danego dnia, bo tego wymaga stan zdrowia pacjenta, zmusza do osobistego stawiennictwa w przychodni. Tymczasem na stronach NFZ czytamy, że ustalanie przez placówkę konkretnego dnia lub wyznaczenie konkretnych godzin zapisów do lekarza, a także zmuszanie do osobistego dokonania rejestracji jest niezgodne z prawem. I byłoby wszystko jasne, gdyby nie to, że NFZ podaje też informację dotyczącą czasu odbycia konsultacji z lekarzem od momentu rejestracji. W uzasadnionych medycznie przypadkach, pacjent winien być przyjęty przez lekarza w dniu, w którym zgłosił się do rejestracji, natomiast jeśli stan pacjenta jest stabilny, a lekarz nie ma już w dniu zgłoszenia wolnych miejsc – to po uzgodnieniu z pacjentem powinien mu zostać wskazany pierwszy wolny termin wizyty u lekarza. 

Pozostaje mieć cierpliwość i chorować stabilnie.

Nie ma problemu natomiast z dostępem do laboratorium medycznego. Badania wykonuje Diagnostyka, która swoją placówkę ostatnio otworzyła przy ul. Naramowickiej – przenosząc punkt z ul. Jasna Rola. Badania laboratoryjne można wykonać już od godziny 7.00.