Na Naramkach

wrz 18 - sob
Poznań, PL
13°C zachmurzenie umiarkowane

Pomysły na Naramowice

„Wspólne Naramowice” – pod taką nazwą wystartowała nowa inicjatywa obywatelska związana z wyborami do Rad Osiedli. Jej liderem jest radny miejski – Paweł Sowa. Grupa liczy łącznie 15 osób – dokładnie tylu, ilu można wskazać na karcie do głosowania na Naramowicach.

Postanowiłem zaprosić do współpracy na rzecz Naramowic najaktywniejszych z mieszkańców, którzy od lat angażowali się społecznie w życie dzielnicy. Oni też zawsze wspierali mnie w realizacji różnych pomysłów dla dzielnicy. Wspólnie wywalczyliśmy w konkursie dodatkowe stacje roweru miejskiego, podlewaliśmy graby w czasie suszy, sadziliśmy cebulki kwiatowe w Parku Przy Żurawińcu, zabiegaliśmy o nowe tereny zielone i wspólnie sprzątaliśmy Żurawiniec. Wśród kandydatów do Rady Osiedla Naramowice są osoby, które chcą działać na rzecz kultury i integracji mieszkańców, nie zapominając o infrastrukturze i jakości wspólnej przestrzeni. – mówi Paweł Sowa. Obecny Radny Osiedla i Radny Miasta Poznania. Naramowice są dobrem wspólnym, o które chcemy dalej dbać w poszanowaniu głosu mieszkańców. Grupa „Wspólne Naramowice” łączy bogactwo doświadczeń zawodowych z wielu branż oraz z działalności społecznej, stanowiąc obiecującą perspektywę działania nowej Rady Osiedla – dodaje.


Naramowice są na etapie dużych zmian, zabudowując się w ekspresowym tempie. Obecnie mieszka tu ponad 18 tysięcy mieszkańców, ale już za kilka lat liczba ta z pewnością wzrośnie o kolejnych kilka tysięcy, a może nawet podwoi. Budowana trasa tramwajowa, w połączeniu z rozległymi terenami do zabudowy mieszkaniowej we wschodniej części osiedla, sprzyjają rozwojowi. Grupa „Wspólne Naramowice” chce działać na rzecz kształtowania przestrzeni przyjaznej do życia. Bezpieczeństwo, czystość, jakość chodników i ulic – to zadania równie ważne, jak integracja sąsiedzka, rozwój kultury oraz tworzenie warunków do uprawiania sportu i rekreacji.

W programie grupy „Wspólne Naramowice” są takie rozwiązania, jak budowa pełnowymiarowego boiska piłkarskiego z bieżnią lekkoatletyczną, czy nowego parku we wschodniej części dzielnicy. Społecznicy mają pomysł stworzenia nowych i bezpiecznych placów zabaw, rozbudowy ogólnodostępnych miejsc spotkań społecznych, w tym utworzenia ogrodu społeczno-edukacyjnego. Naramowice mając bogate tradycje rolnicze, niegdyś słynące z upraw kwiatowych, są idealnym miejscem dla tego typu działań. Wyzwaniem dla Naramowic jest bezpieczeństwo i czystość ulic. W tym zakresie propozycja „Wspólnych Naramowic” dotyczy uruchomiania monitoringu dzielnicy, zwłaszcza w okolicach szkół. Jednym z punktów programu jest stworzenie „czystego patrolu” – czyli kwartalnych inicjatyw obywatelskich polegających na sprzątaniu dzielnicy.

Naramowice są dzielnicą stale rozwijającą swoją ofertę kulturalną i społeczną. Po sukcesie Filii Naramowickiej Biblioteki Raczyńskich, która po latach starań powstała na terenie osiedla w ubiegłym roku, kolejnym dużym wyzwaniem będzie utworzenie Domu Sąsiedzkiego. Kandydujący do Rady Osiedla chcą by było to miejsce nie tylko spotkań, ale umacniania więzi międzypokoleniowych, z ofertą dla rodzin – od dzieci, po seniorów.

Grupa „Wspólne Naramowice” zaplanowała szeroką i raczej rzadką przy okazji wyborów do Rad Osiedli kampanię promocyjną. Szczegółowe informacje dotyczące kandydatów znaleźć można na stronie www.wspolnenaramowice.pl oraz profilach w mediach społecznościowych.

Zamierzamy pokazać nasz potencjał organizując wkrótce szereg inicjatyw skierowanych do mieszkańców. Wierzymy, że wspólnie jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo wiele dla miejsca w którym mieszkamy, żyjemy i które lubimy – podsumowuje Paweł Sowa

2 marca zainaugurowana została akcja wspólnego sprzątania Naramowic. Na początek grupa Wspólne Naramowice zajęła się terenem wokół Rożanego Stawu. Do wspólnej akcji włączyło się blisko pięćdziesięciu mieszkańców Naramowic. W dniu 9 marca zapowiedziano kontynuację wydarzenia. Tym razem grupa Wspólne Naramowice wraz z mieszkańcami dzielnicy zadba o Żurawiniec oraz okolice, w tym otoczenie sklepu Biedronka. To miejsce, które jest miejscem wyprowadzania psów, ale niestety nie wszyscy właściciele dbają, by sprzątać po swoich pupilach. Po wspólnej pracy planowany jest mały piknik przy “wspólnym stole”, tuż obok boiska przy ul. jasna Rola.

/KSS/

5 1 vote
Article Rating
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
2 lat temu

Czy to są wszyscy kandydaci czy strona sponsoruje tylko wybranych?